Mazāk = vairāk
Ivo Rode,
Cēsu Jaunās vidusskolas direktors
Cēsu Jaunās skolas 9.sezonas priekšvakarā beidzot redzam, ka ne tikai pie mums Cēsīs, bet visā pasaulē sākam saprast teicienu “mazāk = vairāk” pavisam citā griezumā. Ja iepriekš, jau kopš civilizācijas pirmsākumiem, kopējā sabiedrības tieksme bijusi pēc lielā, milzīgā, grandiozā, tad šobrīd sākam atgriezties pie pazīstamā, lokālā, mazās kopienas, ģimenes. Bet par visu pēc kārtas.
Piramīdas, tempļi, kolizejs, katedrāles, milzu stacijas ēkas, pilis, muižas, Titāniks, koncertzāles, kas pulcē pūļus, futbola stadioni, kuros satilpst neskaitāmi tūkstoši, supermārketi, XXXXX izmēra veikali, TC “Alfa” nemitīgā paplašināšanās, Dziesmusvētku estrādes pārbūve, jaunas nacionālās koncertzāles būvniecība, “Airbus” rekordlielie aviolaineri, super kruīza kuģi, visbeidzot - lielās skolas, ģimnāzijas, lielās telpās un bijušās izglītības ministres sapnis par mazo skolu slēgšanu un mega klašu izveidi. Aizraujoties ar lielo, klusā nāvītē iet bojā mazais - mazie veikaliņi sen izmiruši, mazās skolas - slēgtas, vietējais ražotājs spiests pārdot savu produkciju par hipermārketa noteikto cenu, noskatoties, kā veikals uzliek skaistu uzcenojumu un patērētājs šokā par dzīves dārdzību, vietējie tautas nami klusi un kopienas attālākās dzīvesvietās cīnās par savu vietu zem saules.
Lielāks var būt labāks, lielāks var optimizēt resursus, var panāk iespaidīgāku šovu un piedāvāt visu vienuviet. Protams. Bet lielajā kaut kas vienmēr pazūd. Lielajām korporācijām, veikaliem un, diemžēl, arī skolām attiecības ar saviem klientiem nav īsti iespējamas. Lielais nepazīst indivīdu un var rūpēties par kopējo tēlu, kopējām interesēm, veselumu, kurā visnotaļ labi jūtas indivīds ar platiem pleciem, drosmi kabatās un skaļu muti, bet aiziet bojā klusais, trauslais un citādais.
Šogad kā vēl nekad izjūtam interesi par mazu skolu, kurā katrs skolotājs pazīst katru bērnu, ģimeni, kurā skolēni un pedagogi ir draugi, kurā ģimenes viena ar otru ir cieši saistītas, kurā skolotāji plānojot stundas domā par katru bērnu, kurš atradīsies klasē, kurā katrs skolotājs ir mentors katram bērnam.
Vēl pirms pandēmijas sākām just vieglu vēsmu, kura nesa domu, ka mazais bieži vien ir labāks par lielo. Ka attiecības ir svarīgākas par pastaigu par tirdzniecības centru. Mājsēdī sapratām, kas mums pietrūkst visvairāk. Attiecības. Jau vairākus gadus aktīvi darbojas tiešās pirkšanas pulciņi, kur prece pie tevis nonāk pa tiešo no ražotāja, kur preču izsniegšanas brīdis ir mazs tusiņš. Ultra kvalitatīva pakalpojuma vai preces iegāde no vietējā amatnieka, mākslinieka fināla izmaksās atsver lētākas un mazāk kvalitātīvas preces iegādi supermārketā. Mazie kafejnīcu iekšpagalmu koncerti un divu aktieru izrādes izrādās ir vienlīdzīgs spēlētājas lielajiem pasākumiem. Mazo pagastmāju svētki un amatnieku tirdziņi - sirsnīga vieta, kur satikties un ņemt līdzi arī bērnus. Mazās skolas - vieta, kur katrs bērns tiek pamanīts, sadzirdēts, samīļots.
Lai gan vēl prātos ir doma, ka viss kādreiz būs atkal kā iepriekš, visi zinām, ka nebūs. Es vismaz ceru, ka nebūs, jo, lai gan daudz šajā pandēmijā ir zaudēts, tikpat daudz ir iegūts. Tikai retais sapņo par 60 bērnu klasēm, 100 000 koncertiem, grandiozu izmēru pasākumiem. Mēs pārējie sapņojam baudīt dzīvi ar tiem, kuri mums ir svarīgi, un kuriem mēs esam svarīgi, novērtējam kvalitāti, bagātināmies viens no otra mazajās kopienās.
Šis ir laiks, kad atdzimt mazajam, lokālajam, vietējam, kvalitatīvajam. Cēsu Jaunās skolas dibinātāji šo juta un zināja jau pirms 9 gadiem, kad lielākā daļa apkārtējo šo apšaubīja. Covid krīze bija tikai katalizators nenovēršamajam. Šogad kā vēl nekad izjūtam interesi par mazu skolu, kurā katrs skolotājs pazīst katru bērnu, ģimeni, kurā skolēni un pedagogi ir draugi, kurā ģimenes viena ar otru ir cieši saistītas, kurā skolotāji plānojot stundas domā par katru bērnu, kurš atradīsies klasē, kurā katrs skolotājs ir mentors katram bērnam. Jo mazāks = vairāk. 9 gadus šo domu esam pārstāvējuši, šogad patiešām jūtam, ka vairs neesam vieni, kas šo saprot.