Manas piezīmes pa ceļam uz Cēsu Jaunās skolas pirmo izlaidumu
Valda Malceniece,
skolas dibinātāja, brīvprātīgais darbinieks, skolotāju palīgs, dežuraukle, apkopēja, valdes locekle, projektu vadītāja, lietvede, direktora pienākumu izpildītāja, absolventu šoferīte
Skolas izlaiduma svētku sajūtu – prieku, gandarījumu un pateicību par padarīto – ‘krāju’ jau labu laiku. Varbūt pat visus līdzšinējos 8 mācību gadus. Jo es ļoti cerēju, ka šī diena pienāks!
2012./13.mācību gads: Top skola
2012. gada rudens
Baigi gribētos, palikt dzīvot Cēsīs, ja būtu tāda skola, par kādu pēc pāris gadiem sāks runāt visā Latvijā saucot to par kompetenču pieeju. Varbūt ierakstīt Twiterī, ja nu vēl kāds tādu skolu Cēsīs gribētu? Varbūt kopā saliekot prasmes un zināšanas sanāktu?
2013. gada februāris
Izglītības un kvalitātes dienestā izsniegta reģistrācijas apliecība “Cēsu Jaunajai sākumskolai” un pirmsskolai, ko dibinājusi enerģisku vecāku biedrība.
2013.gada aprīlis
Skolai nav direktora. 1.septembris tuvojas strauji. Varbūt atkal ielikt kādos sociālajos tīklos sludinājumu? Darām tā, pieteikšanās termiņš beidzās, pieteikumi – tieši neviens, panika aug, bet direktora nav. Trīs dienas pēc datuma mums atraksta Dana Narvaiša. Te avīzē nepietiks vietas – bet droši ieguglējiet – un jūs redzēsiet, cik Danai ir un bija daudz labu ideju pedagoģijā, kas ielika gan labus pamatus skolas pašā aizsākumā, gan deva enerģisku un pārdomātu uzrāvienu nākamajos gados.
2013./14. mācību gads: būs vai nebūs?
2013.gada 31.augusts
Skolā ir pieteikušies 9 bērni. 6 pirmsskolēni un 3 skolēni uz 2.klasi. Pirmklasnieka neviena. Dažas ģimenes, kas izrādījuši interesi saka – ‘mēs paskatīsimies, kā jums ies, varbūt pievienosimies nākošgad.” Skola darbojās 2 telpās, kas tiek aizlienētas no zinātkāres centra “Zinoo”. Nepieciešamās mēbeles esam savākuši no visas apkārtnes. Gandrīz kā brāļu draudzes laikos.
2014.gada janvāris
Skolas kontā ir gandrīz nulle eiro. Visu gadu pārtiekam no ziedojumiem un brīvprātīgā darba. Daudz, daudz brīvprātīgā darba. Ilgi vairs tā nevarēs. Sasaucam vecāku sapulci. Sakām, ka, iespējams, skolu jāslēdz. Nepietiek līdzekļu skolotāju algām. Vecāki, saka – nē, un piekrīt skolas maksas celšanai un paši aizdod vēl papildus skolai naudu, lai sanāk akreditācijai un algām.
2014. gada 31.maijs.
Skolas mantas 3 autopiekabēs ir aizvestas uz vasaras noliktavu. Šajās telpās ilgāk nevaram palikt. Bet skola ir akreditēta – tas nozīmē kā skolā viss notiek atbilstoši valsts uzstādījumiem par izglītības kvalitāti un jaunajā mācību gadā būs valsts līdzfinansējums, arī pašvaldība ar mums sarunājās gan par iespējamu telpu pieejamību, gan līdzfinansējumu.
2014./15. mācību gads, 2015./16. mācību gads: iedzīvošanās Ziemeļu ielas mājā
Mūsu lietošanā nodota skolas ēka ar plašu pagalmu, mazliet cauru jumtu un apkures sistēmu avārijas stāvoklī. Skola aug ātri un jaudīgi. Atvērto durvju dienas, sarunu un diskusiju vakari, dalība projektos “Gudrais rotaļlaukums, “Augstāk par zemi”, “Virtuves sarunas”, kopā ar mums aug un iedvesmojās “Rīgas Jaunā sākumskola” (kas tagad darbu turpina kā “Domdaris”), sociālās uzņēmējdarbības pirmsākumi “Reach for Change”, nominācija “Global Teachers prize”. Viss notiek ārkārtīgi strauji, radoši, pielāgojot visu, ko var pielāgot, jo naudas joprojām mums nav daudz. Pēc 2 gadiem māja ir pilna līdz malām un mēs meklējam jaunas mājas skolēniem, Ziemeļu ielas ēku un pagalmu atstājot mazākajiem – mūsu pirmsskolēniem.
2016./17. mācību gads, 2017./18. mācību gads: augam tālāk līdz pamatskolai
2016.gada 1.septembris ar simbolisku skolēnu ‘pārgājienu’ no Ziemeļu ielas skolēni dodas uz savu jauno skolas ēku Rīgas Tehniskās Universitātes Cēsu filiāles 2.stāvā. Tur smaržo pēc krāsas, jo iepriekšējā vakarā esam beiguši krāsot garderobes sienas. Ideju ir daudz, visi strādā galvas nepacēluši.
2017.gada pavasaris
No skolas augšanas tempa un apjoma esam saguruši, risinājumi vajadzīgi vairāk, bet lēmumus pieņemam lēnāk kā gribētos. Mums pievienojas Agnese Pilsuma, viņa saka, ka šis, ko mēs te darām ir ļoti jēdzīgi. Un to var un vajag turpināt. Agnesei ir lieliskas spējas ieviest kārtību, atrast risinājumus un sapratni tur, kur ir kaut kas sameties, saķēries un sabuksējies. Agnese prot sakārtot un uzturēt lietas un sadarbības, kas jau dažus gadus gaidīja kādu, kas to var izdarīt. Mēs atviegloti uzelpojam, un ķeramies pie tālākiem plāniem visi kopā!
2018. gada februāris
Speram nozīmīgu soli pretim tam, ka 2021. gada jūnijā mūsu skolu varētu absolvēt pirmie 9.klases skolēni – sākumskola kļūst par pamatskolu!
2018./19. mācību gads:
2019.gada februāris
Lai juridiski tiktu no biedrības uz sociālo uzņēmumu pēdējo 2 mēnešu laikā esam diezgan daudz pavadījuši laiku ar visādu līgumu, pieteikumu, atteikumu, pieslēgumu un atslēgumu sagatavošanu. Un diezgan bieži esmu zvanījusi uz daudz dažādām iestādēm. Un visur, visur (!!!) pretī ir bijuši laipni, atsaucīgi, izpalīdzīgi un kompetenti cilvēki, kas palīdz risināt jautājumus, nesarežģot un samazinot dokumentu šurpu-turpu sūtīšanu. Cēsu, Mārupes, Siguldas, Jaunpiebalgas, un - jā - arī Rīgas domē, Uzņēmumu reģistrā, Izglītības kvalitātes valsts dienestā, Valsts Kasē, Izglītības ministrijā, Kultūras ministrijā un Labklājības ministrijā, Swedbankā un Valsts ieņēmumu dienestā, Altumā – visur ir cilvēki, kas dara savu darbu ar prieku, dara ātri un ar izpratni.
2019.gada jūlijs
Esam izauguši lieli. Varbūt lielāki un ātrāk nekā varam paspēt tikt līdzi. Attīstības temps, izaicinājumi un iespējas, ko tas nes līdzi, kļūst plašāks, iesaistīto cilvēku kļūst vairāk, vēlmes un vajadzības sāk atšķirties. Nonākam iekšējā krīzē. Un iezīmējās vairāki varianti, kā skolai turpināt būt. Diskusijas pāraug strīdos, pasakām viens otram šo to lieku. Ar mediatora palīdzību sarunas pabeidzam cilvēcīgi. Reizē novēlu un nenovēlu tādu pieredzi citiem. Covid krīze gan pēc tās krīzes ir vieglāk menedžējams gadījums. No mazas, ģimeniskas vecāku dibinātas skolas ar 9 skolēniem un 3 skolotājiem, esam izauguši līdz skolai, kurā mācās 130 ģimeņu bērni un strādā 40 darbinieki. Tas ir vērā ņemams sociālais uzņēmums, kam ir savas saistības, savi kvalitātes kritēriji un apsolījumi, kas jārealizē.
2019./20. mācību gads: starp krīzi un krīzi
2019.gada decembris
Pirmo pusgadu dzīvojam skolas vadītāja meklējumos. Šoreiz nepalīdz ne Twitteris, ne Facebook, ne rekomendācijas. Līdz kādā brīdi rūpīgāk paskatāmies paši uz sevi un ieraugam, ka mūsu nākamais direktors jau labu laiku ir bijis tepat blakus (un joprojām ir) – čau, Ivo Rode! Darbi un atbildības kārtojās, skola turpinās, ALTUM atbalstītā sociālās uzņēmējdarbības grantu projektā mums ir lieli plāni.
2020. gada marts
Tik tikko ievilkuši elpu pēc iekšējām pārmaiņām kā “ķirsīti” uz tortes saņemam kovidu un attālinātās mācības. Par laimi tas notiek skolēnu brīvdienās, tā ļaujot kaut mazliet aptvert, ko varētu darīt. Ar vecāku atbalstu, bērnu atsaucību un skolotāju lielu darbu gadu pabeidzam ar godam nopelnītu saldējuma kokteili.
2020./21. mācību gads: A, B, C un Ž mācību plānu gads
2020. gada 1.septembris
Lūdzu, mazgājiet rokas un nelaidiet uz skolu slimus bērnus, paši arī nenāciet, lai mēs varam pēc iespējas ilgāk palikt skolā un sadraudzēties, iemācīties to, ko pagājušajā pavasarī nemācējām datoros un to, ko datoros nemaz nevar iemācīties – draudzību, sadarbību, kopā būšanu, strīdēšanos un atkalsalabšanu.
P.S. Nu jā, tas, ka ar roku mazgāšanu nepietiks, to vēl nezinājām. Būs vēl maskas, kontaktpersonu saraksti, vakcinācijas ‘par, pret, kad’ diskusijas. Būs izglītības ministrijas A, B un C plāns, un tam visam pa visu bērni. Ko esam centušies nepazaudēt aiz ‘zoom’ ekrāniem un epidemioloģiskajiem ierobežojumiem.
2021. gada 1.aprīlis
Man joki patīk. Bet šis nav nekāds 1.aprīļa joks. Tas ir lieliska darba un veiksmes rezultāts jau gandrīz 9 gadu garumā. No šodienas un turpmāk – Cēsu Jaunā vidusskola. Salīdzinoši vienkārša administratīvi tehniska darbība, kas mums nozīmē daudz. Lai cik neticami skolu dibinot likās, ka šī skola kādreiz varētu būt vidusskola, tad šobrīd mēs tam esam pavisam tuvu. Domu par vidusskolu esam apsvēruši un domājuši visus skolas pastāvēšanas gadus, sprieduši par to dažādi, atkarībā no komandā valdošā optimisma, reālisma vai drosmes devas. Tālāk tagad tikai darīšanas vaina:)
2021.gada 24.maijs
Šodienas mazais brīdis, kad 9.klasnieki mūsu mājas pagalmā kopā gatavo dāvanu skolai, man nozīmē vairāk par ziediem un ‘salūtu’, ko parasti gaidām izlaidumā. Šodien kaut kas smuki saslēdzas, lai gan nekas jau nav noslēdzies – viss turpināsies tālāk.
Pirms 8 gadiem šajā pašā pagalmā mēs sākām būvēt skolu. Tagad viņi ‘buvē’ skolai. Puķes, apsveikumi un atestāti – tas viss būs. Un tas viss pieder pie svētkiem, bet šis šodien ir iespējams viens no maniem jau mīļākajiem un īstākajiem svētku sajūtas brīžiem izlaiduma sakarā. Sajūta, ka kaut ko mēs visu šo astoņu gadu laikā esam izdarījuši ļoti pareizi.
2021. gada 31.maijs
Par šo gadu vēl grūti apjaust, kas pēc pāris gadiem no tā paliks viskošākajā atmiņā un ko mēs no tā kopumā būsim paņēmuši līdzi. Gads ir prasījis daudz un neesot ikdienā fiziski kopā licis būt klātesošākiem, uzmanīgākiem, vērīgākiem daudz vairāk kā ierasts. Tomēr gadu noslēdzam ar lielu gandarījumu! Vecāku pārdomas un pēcgaršu par šo mācību gadu vēl gaidām, aptaujas aizpildās lēnāk, sarunas notiek retāk. Šogad grūtāk kā citus gadus ir bijis sarunāties. Taču mūsu skola ir iespējama tikai, ja ir iespēja sarunāties bērniem, vecākiem un pedagogiem. Jo tikai tā mēs varam sniegt piemērotāko atbalstu bērnam mācību procesā.
2021. gada 4.jūnijs.
Visu nedēļu esam pavadījuši individuālās sarunās ar kolēģiem pilnām ar ‘paldies’ un pārdomātiem ieteikumiem labākam nākamajam gadam. Darba kolektīvi līdz 20 var sanākt kopā. To darām – un ar prieku, gandarījumu un nebijuši labu kopējo sajūtu noslēdzam mācību gadu skolotājiem. Ir mācību gadi, kas grauj ticību, kas tas ko darām ir vajadzīgs, un ir kas ceļ. Šis, lai cik jocīgs ārēji, iekšēji ir mūs uz augšu un dziļumā reizē cēlis. Novēlu katram TĀDU 99% sieviešu kolektīvu.
2021.gada 13.jūnijs
Agrs rīts, putni ir modušies jau 2 stundas, bet saule vēl nav uzlēkusi. Mūsu pirmie absolventi ir beiguši izlaiduma after-pārtija afterpārtiju, kur man ir gods būt par viņu šoferīti-agri-no-rīta-mājās-izvadātāju. To pieņemu ar prieku kā dāvanu, jo, nu – tie ir pusaudži, kas ne vienmēr visur ļauj tev būt klāt. Un es drīkstu būt tur klāt! Redzēt, cik viņi ir lieliski jaunieši. Viņi zina, ko dara, daudz sarunājās, vēl vairāk smejas, viņu joki ir asprātīgi, tāpat kā viņu mūzikas izvēle. Dzīvespriecīgi. Un nereāli forši. No visas sirds novēlu viņiem, lai tas prieks paliek ar viņiem.
Cēsu Jaunā skola joprojām ir labākais, ko redzu, ko varu darīt, lai varbūt kādreiz pēc 10 vai 20 gadiem, kad izaugs šodienas bērni, viņi varētu būt gudrāki pieaugušie par mums. Es redzu, ka viņi spēs izprast un novērtēt citu cilvēku pasaules uzskatus, sarunāties un sadarboties ar dažādiem cilvēkiem ar dažādiem uzskatiem, un rīkoties kopīgas nākotnes labā. Es joprojām tāpat kā pirms 8 gadiem domāju, ka skolas videi un atmosfērai, ko veido pedagogu attieksme un vecāku iesaiste, ir lielāka nozīme par labām atzīmēm un augstu vietu skolu reitingā. Dzīvesprieku joprojām tajos nemēra. Bet mums tas ir svarīgs!
Man liekas tas būtu traki, un varbūt kādreiz es to izmēģināšu - ‘ietagot’ katru, kas šajos skolas augšanas gados ir bijis kopā ar mums. Atbalstījis ar savu attieksmi, drosmi, cerību, ticību, stratēģiju, uzticēšanos, gudrību, atbalstu, smaidu, apskāvienu, padomu, ar savu eiro, un latu (2013. gadā, jā:) un galdu, dīvānu, vai jebko citu, kas bijis noderīgs, ar vienkārši patiesu interesi: kā jums tajā skolā iet? Tie ir simti un varbūt pat tūkstoši cilvēku. Vienā dienā es jūs saskaitīšu, bet šodien es vienkārši zinu, ka jūs esat. Un tāpēc mēs esam stiprāki, gudrāki, dzīvespriecīgāki un jaudīgāki kā pagājušogad. Un katru iepriekšējo gadu kopš 2013.gada.
PALDIES un tiekamies ar jaunu jaudu jau devītajā Cēsu Jaunās vidusskolas mācību gadā!
Mums var pievienoties dažādos veidos – mācīties, mācīt, un atbalstīt iesakot tiem, kas meklē, kur to jēdzīgi darīt!