Valsts aizsardzības mācība mūsu skolā
Mārtiņš Jēgers,
VAM un vēstures skolotājs
Apgūstot plānotos skolēnam sasniedzamos rezultātus Veselības, drošības un fiziskās aktivitātes mācību jomā un Sociālā un pilsoniskā mācību jomā, VAM attīsta šādas kompetences: pilsoniskās apziņas veidošana un patriotiskā audzināšana; valsts aizsardzības prasmju attīstīšana; līderības un saliedētības attīstīšana; veselīga dzīvesveida popularizēšana un fizisko spēju uzturēšana.
Mācību process VAM kursa apguvei tiek organizēts divu secīgu mācību gadu ietvaros, katrā mēnesī VAM nodarbībām atvēlot vienu pilnu mācību dienu. Savukārt vasaras brīvlaikā jauniešiem tiek piedāvāta iespēja piedalīties praktisko iemaņu nometnēs, kurām ir interešu izglītības statuss, tātad absolūti brīvprātīga dalība.
VAM attīsta prasmi iesaistīties demokrātiskas valsts dzīvē, jo apgūstam to, kas ir pilsoniska iesaiste un kā dažādos veidos var iesaistīties demokrātiskas valsts pārvaldē. Tas, manuprāt, šodien ir ļoti aktuāli, jo iedzīvotāji par maz iesaistās valsts pārvaldes procesos un vēl pastāv dalījums es – valsts. Tikai autoritārās valstīs iedzīvotāju iesaistei nav lielas nozīmes, jo tur lēmumus pieņem autoritāri līderi. Turpretim, demokrātiskās valstīt iedzīvotāju iesaiste ir fundamentāli svarīga valsts pastāvēšanai un attīstībai.
11. klases jaunieši VAM stundā apsgūst zināšanas par maskēšanos dabā.
Foto: Marta Malceniece
Tāpat tiek apgūtas prasmes, kas ir nepieciešamas, lai pārvarētu krīzes situācijas. Tas jo īpaši ir svarīgi kontekstā ar notikumiem Ukrainā un šādās situācijās maksimāli svarīgi ir, lai katrs iedzīvotājs būtu informēts kā rīkoties un zinātu, kur var iegūt uzticamu informāciju.
VAM attīsta šādas kompetences - pilsoniskās apziņas veidošana un patriotiskā audzināšana, valsts aizsardzības prasmju attīstīšana, līderības un saliedētības attīstīšana, veselīga dzīvesveida popularizēšana un fizisko spēju uzturēšana.
Temati, kas vairāk saistīti ar militāro jomu, arī dod nepieciešamas prasmes. Piemēram, neapmaldīties mežā tūrisma pārgājienā vai sēņojot, palīdzēs darbs ar karti un orientēšanās. Ierindas mācība attīsta koordināciju un tā pati par sevi ir fiziska aktivitāte svaigā gaisā. Un pat Ieroču mācība un šaušana, ko apgūst ar pneimatisko ieroci, sniedz miermīlīgas prasmes: drošu apiešanos ar ieroci, spēju koncentrēties un precizitāti. Šaušanas nodarbības, it īpaši, attīsta koncentrēšanās spēju.
Kursa laikā tiek apskatīti jautājumi, kas saistīti ar Valsts aizsardzības koncepciju, tādējādi jauniešos radot izpratni par to kā ir paredzēts aizsargāt mūsu valsti un kas būtu jādara katram iedzīvotājam uzbrukuma gadījumā. Pats galvenais – radīt zināšanās, prasmēs un vēstures piemēros balstītu pārliecību, ka mēs varam!